Psy

Strona w joomla

Szukaj

Zdjęcia

Dieta dla psów z nadwagą


Dieta dla psów z nadwagą

1. Jak rozpoznać nadwagę ?

Pies z nadwagą ma żebra słabo wyczuwalne pod skórą, pokryte wyraźną warstwą tłuszczu, nieznaczne podkasanie brzucha i niewidoczna talię.

 

2.Przyczyna otyłości

Główną przyczyną problemu otyłości u psów jest rzecz jasna przekarmienie. Opiekunowie zbyt pobłażliwie traktują kwestie żywieniowe i zapominają jak ważne jest zapewnienie zwierzęciu zbilansowanej i dopasowanej kalorycznie diety. Duże ilości karmy w połączeniu z ograniczoną ilością ruchu powodują bardzo przykre konsekwencje – niewykorzystana energia dostarczona
z pożywieniem zostaje zmagazynowana przez organizm psa w postaci komórek tłuszczowych.

Przejedzone zwierzęta są ospałe, pozbawione chęci do życia i mało aktywne. Codzienne spacery nie sprawiają im radości, a zabawy są raczej przykrym obowiązkiem. W dłuższej perspektywie zwierzęta, które są przekarmiane, mogą poważnie zachorować, a nawet umrzeć.

 

3. Dieta odchudzająca

Rodzaj pożywienia ma ogromny wpływ na potencjalne zagrożenie otyłością.
W trakcie przygotowywania zaleceń należy dokładnie określić, jaki sposób żywienia jest stosowany.

Właściciel psa może zdecydować się na przygotowywanie dietetycznych posiłków samemu w domu lub skorzystać ze specjalnych gotowych karm.
Gotowe karmy odchudzające są wzbogacane w niezbędne składniki odżywcze
w porównaniu z liczbą kalorii, dlatego chociaż karma zawiera zmniejszoną liczbę kalorii, zawartość białka, witamin i składników mineralnych nie jest ograniczona. UWAGA! Gotowe karmy bytowe nie są właściwe w terapii odchudzającej, gdyż redukując poziom kalorii o ok. 30%, jednocześnie zmniejszamy psu podaż białka, witamin i minerałów, co może doprowadzić do niedoborów i poważnych konsekwencji. Wybór postępowania redukującego masę ciała oraz diety odchudzającej powinien być dokonany we współpracy
z dietetykiem lub lekarzem weterynarii. 

Karmy odchudzające dzielimy na:

– karmy o obniżonej zawartości tłuszczu,

– karmy o zwiększonej zawartości włókna pokarmowego.

Karmy odchudzające o niskiej zawartości tłuszczu – większość karm odchudzających ma obniżony poziom tłuszczu, a jego miejsce zajmują węglowodany. Ich gęstość energetyczna jest o połowę mniejsza niż tłuszczu.
W konsekwencji

w tej samej objętości pożywienia dostarczamy psu ponad dwa razy mniej energii. Dodatkowo spalanie węglowodanów wywołuje silny efekt termogeniczny, czyli wytwarzana jest bardzo duża ilość ciepła.
Karmy odchudzające o zwiększonej zawartości włókna pokarmowego – dodatek niestrawnego włókna (np. celulozy) przy niskiej ilości tłuszczu. Zwiększona objętość i zmniejszona stawność karmy powodują uczucie sytości przy ograniczonym poborze energii. Bazuje się na doświadczeniach w redukcji masy ciała u ludzi, natomiast nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających, że wysoki poziom włókna niestrawnego gwarantuje redukcję masy ciała u zwierząt. Dodatkowo może być przyczyną skutków ubocznych. Włókno pokarmowe nierozpuszczalne nie ma wielkiego wpływu na opróżnianie żołądka, zaś włókno rozpuszczalne – znaczny.
Z kolei włókno nierozpuszczalne (celuloza) spowalnia pasaż treści w jelitach. Większość karm odchudzających zawiera włókno nierozpuszczalne,  przez co może być przyczyną zaparć i dolegliwości jelitowych.

Domowa dieta odchudzająca może być bardzo dobrą formą postępowania dietetycznego. W przypadku stosowania pokarmu przygotowywanego w domu należy ściśle przestrzegać receptury – wskazanej ilości składników wykorzystanych do przygotowania posiłków w takiej diecie, a w szczególności ilości zjadanego przez psa pokarmu. Aby uzyskać pożądany efekt diety, należy ograniczyć ilość spożywanych przez psa kalorii o około 30-40% w stosunku do podstawowego zapotrzebowania energetycznego. Dieta odchudzająca powinna być odpowiednio zbilansowana, zapewniać psu składniki odżywcze oraz dodatki prozdrowotne. Źródłem białka i tłuszczu powinny w takiej diecie być wysokogatunkowe mięsa. Cennym składnikiem takiej diety, wykorzystywanym w celu zmniejszenia energetyczności przy jednoczesnym zachowaniu objętości, są warzywa, które zawierają duże ilości włókna pokarmowego. Dostarczają one także cennych składników mineralnych i witamin.

 

4. Wysiłek fizyczny

Często sama dieta odchudzająca nie daje wystarczających efektów, ponieważ niektóre zwierzęta wykazują niezwykle niską spontaniczną aktywność fizyczną,
a dawka pożywienia w takich przypadkach może być ekstremalnie niska, co może wiązać się z problemami z przewodem pokarmowym albo być nie do zaakceptowania ze względu na postrzeganie właściciela. 

Większość otyłych psów niechętnie podejmuje aktywność, potrzebuje dużej zachęty i motywacji. Jednoczesny wysiłek fizyczny psa i jego właściciela wzmacnia więź między człowiekiem i zwierzęciem, a zwiększenie aktywności fizycznej może przyspieszyć odchudzanie. Każdy rodzaj ruchu jest dobry. Przykładami ćwiczeń fizycznych, które są korzystne u zwierząt z nadwagą lub otyłością, mogą być wolne spacery, łapanie piłki, pływanie lub ćwiczenia na bieżni w basenie, a także socjalizacja w parku dla psów. Lepiej zabrać psa
w ciągu dnia na trzy 15-minutowe spacery niż na jeden 45-minutowy.

Musimy także pamiętać, że otyłe psy mają zdecydowanie mniejszą tolerancję wysiłkową i dużo mniej sprawny układ ruchu. Intensywny wysiłek może skutkować kontuzjami. Zatem u czworonogów cierpiących na otyłość bardzo ważne jest stosunkowo wolne wprowadzenie ćwiczeń fizycznych i stopniowe zwiększanie ich trwania oraz intensywności. 

 

5. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych właściciela 

Okazuje się, że największym czynnikiem ryzyka jest sam właściciel psa.Większość psów w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni (w zależności od stopnia otyłości) powinno osiągnąć właściwą masę ciała i kondycję. Wtedy zadaniem równie ważnym staje się utrzymanie prawidłowej kondycji i masy ciała przez resztę życia psa. Aby zapobiec efektowi jo-jo, należy nadal przestrzegać energetyczności diety i dawkowania karmy oraz zapewniać psu odpowiednią ilość ruchu.
Żebranie o pokarm jest bardziej problemem behawioralnym niż wynikającym
z uczucia głodu i jeżeli tego zjawiska nie uwzględnimy w naszym programie odchudzania, na pewno nie zakończy się on powodzeniem. W niektórych przypadkach bardzo ważnym elementem strategii odchudzania jest konsultacja
z psim behawiorystą.