Szukaj
Dlaczego mój pies mnie liże?
1. Lizanie jako interakcja społeczna?
Lizanie u psa należy do pierwszych zachowań społecznych, których szczenięta się uczą. Nawet niemal zaraz po urodzeniu psia mama oblizuje swoje młode. Lizanie ma generalnie służyć wytworzeniu więzi, czyszczeniu młodych oraz masażowi ich brzuszków po posiłkach. Szczenięta naśladują matkę i liżą się między sobą za jej przykładem. Od samego początku życia pieska lizanie należy więc do repertuaru jego zachowań. Wiele psów w swoim dorosłym życiu z chęcią kontynuuje te czynności. Inne jednak rzadziej wyciągają języki do lizania. Czy pies wykazuje tendencje do lizania czy też niekoniecznie, zależy od jego charakteru.
2. Dlaczego psy liżą ludzi?
Istnieje wiele różnych powodów, dlaczego psy wyciągają języki i liżą ludzi czy siebie nawzajem. Patrząc na całokształt mowy ciała psa oraz sytuację, jaka skłoniła go do konkretnego sposobu zachowania, z pewnością można lepiej pupila zrozumieć – ocenić optymalnie, dlaczego pies Cię liże.
Psy okazują za sprawą lizania człowieka swoją sympatię nawet częściej niż koty. Podobnie często da się zaobserwować w grupie psów wzajemne lizanie się w czasie odpoczynku zwierząt. W obu przypadkach lizanie ma służyć przyjacielskiemu powitaniu czy wyrażeniu radości lub przyjaźni.
3. Czy psy mogą poprzez lizanie przenosić choroby?
Wielu miłośników psów lubi, gdy te oddają się „całowaniu” człowieka. Inni lizanie przez psa uważają za obrzydliwe, zwłaszcza kiedy wilgotny język psa ląduje na ludzkiej twarzy. Kontaktu ludzkiej śluzówki ze śluzówką psa zdecydowanie należy unikać, by ustrzec się właśnie przed zakaźnymi organizmami w psiej ślinie. Pasożyty jelitowe z kolei przenoszone są przede wszystkim poprzez kał, tak więc, kiedy pies najpierw liże się po tylnej części ciała, a potem liże po twarzy człowieka – zdecydowanie powstaje ryzyko zakażenia. Psy mogą również przenosić różne bakterie. Należy do nich na przykład Pasteurella multocida wywołująca pasterelozę. Zainfekowany pies nie wykazuje żadnych widocznych symptomów, może jednak przenieść chorobę na człowieka, gdzie bakterie się aktywują. W jego organizmie może w najgorszym wypadku dojść do zakażenia krwi lub zapalenia opon mózgowych. Infekcje wprawdzie nie zdarzają się często, ale lepiej przecież zapobiegać niż leczyć: zawsze, gdy pies obliże Twoje ręce, umyj je zanim pójdziesz zrobić sobie kanapkę czy postanowisz poprzecierać oczy. Te reguły dotyczące higieny kontaktów z psem powinny być bezwarunkowo przestrzegane zwłaszcza
w przypadku osób o słabym systemie odpornościowym oraz dzieci.
4. Jak reagować na lizanie psa?
Reguła jest prosta: wzmacniaj pożądane zachowanie, ignoruj niepożądane. Już od szczenięcia ucz pupila, czy życzysz sobie, by Cię lizał czy też nie. Weź pod uwagę, że może lizanie przez szczenię rasy berneński pies pasterski jest słodkie i urocze, jednak lizanie przez dorosłego psa tej rasy może już nie być takie przyjemne. Jeśli nie chcesz, żeby pies lizał Cię po twarzy, odsuń się od niego i ignoruj przez około 30 sekund. Wtedy pies nauczy się, że liżąc Cię, uzyska efekt odwrotny do zamierzonego, a więc przerwanie społecznej interakcji. Niemniej jednak, na lizanie pupila, będące przecież oznaką oddania
i przyjaźni, dobrą odpowiedzią jest sesja wylewnych pieszczot!